A futamok – másként, avagy mit szabad és mit nem a jégen?
Start
- Az indító feladata a startprocedúra lebonyolítása.
- A versenyeken két külön indítóbíró van a női és a férfimezőny számára, de mindketten a starter pozícióban állnak és az aktuális starternek segít az éppen „nem dolgozó” indító bíró is a szituációk megítélésében. Felelősségük a rajtot megelőző sípszótól az első kanyar utolsó bójáig szól – ha eddig történik esés, és szándékosnak tűnik a lökés, akkor az esetet a videóbíró is visszanézi.
- A vezényszavakat angol nyelven kötelesek bemondani.
- Hibás rajttal büntetik a vétkes korcsolyázókat bemozdulás vagy kiugrás esetén, illetve figyelmeztetéssel (warning/delay) késés, késlekedés esetén. A második figyelmeztetés után a versenyzőt kizárják.
- A második hibás rajt, bárki is követi azt el, kizárást von maga után, a vétkesnek azonnal el kell hagynia a pályát.
- Ha a rajt után, az első kanyar utolsó bójájáig ütközés miatt valaki elesik, a futamot vissza kell hívni és újra kell indítani. Ezek az esetek nem számítanak hibás rajtnak.
- Az indítás indítópisztollyal történik, melynek végén a villanófény és a hangszóróból a fegyverhang jelzi a korcsolyázóknak a start pillanatát és egyben elindítja az elektromos időmérő szerkezetet.
- Az indításkor a csarnokban teljes csendre van szükség.
- A starter vezényszavai: „go to the start”, erre a felhívásra oda kell csúszni a versenyzőnek a start helyéhez, melyet egy program határoz meg, annak alapján, hogy az előző fordulókban a sportoló milyen eredményt ért el. A „ready” vezényszóra fel kell venni a tényleges startpozíciót, de a versenyzők nem léphetnek rá a startvonalra és mozdulatlanul kell várni a pisztolylövést.
Előzés
- Az egyenesekben be lehet korcsolyázni a bójákon belülre is, de csak úgy, hogy az első bóját már kívülről kell venni.
- Az előzés a verseny során bármikor megengedett, noha erre csak kevés helyen van ténylegesen lehetőség, főleg nagy tempónál.
- Az előzés felelősségét mindig az viseli, aki az előzésbe kezdett, mindaddig, amíg egymás mellé nem érnek, innentől már megosztott a felelősség.
Bírók
- A jégen három bíró van, a főbíró mellett az első és a második asszisztens, a 2018–2019-es idénytől kezdve pedig egy elkülönített, sok-sok monitorral felszerelt teremben ül a videóbíró.
- Az ütközésekre, szabálytalanságokra különböző kódok vannak – az esetek kapcsán előbb az első asszisztens nyilvánul meg, majd a másik kanyarbíró is jelez.
- Ezután jön a videóbíró: vagy megerősíti a hallottakat, vagy valami mást mond és jelez.
- Csak ezután következik a döntőbíró, aki természetesen elfogadhatja a videóbíró meglátását, de dönthet másként is.
- Fontos szabály: a videót csak a döntőbíró nézheti meg, közben a „fülére” a videóbíró folyamatosan beszélhet – más kérdés, hogy azt a döntőbíró vagy elfogadja, vagy nem…